ANA SAYFA HAKKIMDA İLETİŞİM
Anasayfa / Hakkımda Yazılmış Bir Yazı
Hakkımda Yazılmış Bir Yazı

Alıntı http://www.beklenengazete.com/erkan-karaaslan-kimdir/390/

ERKAN KARAASLAN KİMDİR?

Yoksullukla mücadeleye adanmış bir ömürden söz edeceğim bu yazımda.

 

erkan-karaaslan

Yoksullukla mücadeleye adanmış bir ömürden söz edeceğim bu yazımda. Sadece bu değil, aynı zamanda yaşadığımız şehirlerin tasarımında, yerleşkelerin dizayn edilmesinde estetik duyarlıklarını insanlığa büyük bir içtenlikle sunan birinden. Söz gelimi Osmanlı mimarisini anlatmaya kalktığımızda nasıl ki Mimar Sinan adı kocaman bir yer tutuyorsa imgelemimizde, günümüz Türkiye’sinde de öyle birinin olduğunu duyurmaya çalışacağım size.

Yaşadığımız şehirlere görünüm kazandıran, oraları yaşanır hale getiren, yeşil alan projeyle insanların gönüllerini serinleten birinden söz edeceğim özet olarak. Çünkü aslolan bilinir olmayanı bilinir yapmaktır gazetecilikte, görünür olmayanı ise görünür hale getirmektir. Evet, bu isim; Erkan Karaaslan! Türkiye’de şu an Aydın, Adana, İstanbul, Eskişehir, Gaziantep, Kocaeli, Mersin gibi büyük şehir belediyelerine, bunun dışında çok sayıda il ve ilçe belediyesine danışmanlık hizmetleri veren Erkan Karaaslan ismi gerçekten de sözü edilen belediyelerin başarılarında perde arkasındaki isim. İşin mutfağındaki beyin isim.

Sevindirici tarafı şu: Erkan Karaaslan bu işleri bir Türkiye sevdalısı olarak yapıyor. Bu yüzden de çok ama çok başarılı. Alanında ve pek çok alanda yazdığı eserlerden de anlıyoruz ki onun derdi ülkesinin geleceğine sağlam halkalar atmak, şimdiyle geleceği barıştırmak. Bir aşk militanı sanki, sanki bir barış gerillası. Çalışmaktan yorulmayan, hatta çalışarak, çok çalışarak dinlenen ender bir beden, ender bir beyin… Siyasetin şu tarafına, bu tarafına takılmamış Erkan Karaaslan. Aslında seçimini insanlığın oğlu olmaktan yana yapmış. Ülkesinin geleceğine iyi öyküler aktaran bir ikon olarak yürümeyi sürdürüyor. Bu yüzden olmalı ki Aydın’da Topuklu Efe’nin, İstanbul’da Kadir Topbaş’ın tercih ettiği biri. Diğer yerler için de bu geçerli.

Kamu hukuku uzmanlığı kadar yoksullukla mücadelede de bir misyonerdir Erkan Karaaslan. CHP’e gerçekten de güzel bir iş yapmış. Ülkesinin yoksullukla ilgili sıkıntısını bildiği için 2011 yılında bir proje hazırlatmış. Aile Sigortası projesi. Kim mi hazırlamış bu projeyi? Unicef Çocuk Yoksulluğu ve Toplum Temelli erken Çocukluk Eğitimi Projesini hazırlayan Erkan Karaaslan tabii ki… Erkan karaaslan sadece belediyelere katkı vermemiş ki. Devlet bünyesinde de inanılması güç, altından kalkılması zor pek çok alanda işlerin üstesinden gelmiş, birbirinden ilginç projelere imza atmış. Örneğin İç İşleri Bakanlığı’na Harcamaların Mekânsal Dağılım Projesi, Yoksullukla Mücadele ve Sosyal Yardım Kanun Taslağı hazırlayan o. Dünya Bankası’nda Sağlıkta Dönüşüm Projesi ve proje Direktörlüğü, Pirimsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’nde Kurumsal Gelişim ve Ortak Veri Tabanı Daire Başkanlığı bunlardan bir kaçı…

Türkiye’de Engelli Hakları isminde yazılan ve 100.000 basılıp satılan kitap da Erkan Karaaslan’a ait. Erkan Karaasaln’ın Kent Yoksulluğu, Kayıt Dışı İstihdam üzerine tezleri de var. Hatta Kayıt Dışı İstihdamın Etkileri adlı bir de kitabı. Buna benzer bir de tebliği… 7 dergide editörlük yapan, yayımlanmış 483 makalesi bulunan Erkan Karaaslan yaşlı maşlı biri değil. Kırklı yaşların başlarında büyük bir ihtimalle.

**Yoksullukla mücadeleye adanmış bir ömür dedim ama sanırım eksik kaldı. Cahillikle, programsızlıkla, bilinçsizlikle de mücadeleye adanmış bir ömür onunkisi. Evet, epeydir bu isme yoğunlaştım. Bulabildiğim, anlayabildiğim, inceleyebildiğim kadarıyla Erkan Karaaslan’ı bu toplumun bilmesini istiyorum. Garip bir şey söyleyeyim mi size: Özlem Çerçioğlu’na danışmanlık yapan Erkan Karaasalan Aydın için bir imkân. Üstelik bilir bilmez bazı cahiller bu yüzden bile Özlem Çerçioğlu’nu eleştirmeye kalktı. Ne diyeyim başka. Geçenlerde bir yazı okudum, orada bir cümle hoşuma gitti, birine atfen söylenen cümleyi değiştirip ben de Erkan Karaaslan için söylüyorum Ayağın taşa, uçurtman tellere takılmasın Erkan Karaaslan. Büyük insanlık, çağdaş bir Türkiye muradın yarım kalmasın…

EKREM BATUR

http://www.beklenengazete.com/erkan-karaaslan-kimdir/390/1975 doğumlu olan Erkan KARAARSLAN, 1997 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümünü bitirdi. Aynı bölümde yüksek lisans yaptı.
Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırılması Bölümünde Yüksek Lisans Yaptı.
»devamı

Erkan Karaarslan

Erkan Karaarslan'a

Sorun